Roweb @ #MWC23 Barcelona | Impresii de la cel mai mare eveniment de Mobile & Connectivity

Acest articol a fost publicat in categoria Evenimente business, Evenimente tech, Noutati Roweb in .

A fost #MWC23 si noi am fost acolo, in calitate de expozant in zona dedicata Romaniei.

La un eveniment tech care a avut ca tema Viteza (Velocity) – tema care s-a reflectat in toate aspectele industriei Mobile & Connectivity: de la echipamentele hardware, la solutii pe baza de I.A, automatizari, sisteme 5G/6G si VR/AR.

Invitatia la eveniment a venit din partea organizatiei ARIES, asociatie din care facem parte.

Iar impresia generala este aceeasi pe care ne-o lasa MWC de fiecare data: provocarea principala in tech este sa tii pasul cu dinamismul unei industrii in plina expansiune. In plus, tot mai multi antreprenori, in cautare de solutii digitale, din intreaga lume, iau parte la astfel de evenimente, ceea ce face ca networkingul sa fie unul de interes pentru echipa noastra.

Evenimentul MWC23 nu este o premiera pentru noi. Anual, participam (ca parte a delegatiei Romaniei prin ARIES) la evenimentele din Barcelona & Las Vegas, acceptand provocarea de a ne reprezenta brandul si proiectele din portofoliu.

 

Echipa noastra la @MWC Barcelona

Anul acesta, echipa noastra la MWC Barcelona a fost reprezentata de:

Gabi ROSU | Managing Partner
Incepand cu 2004, impreuna cu Viorel Costea, Razvan Veliscu, Mirel Ionescu si Florian Stanila, Gabriel Rosu face parte din departamentul de Top Management Roweb. In ultimii ani, el a reprezentat Roweb la mai multe evenimente nationale si internationale si a coordonat diverse programe business si de cariera.

Florin OBOGEANU | Business Development Manager
Conducand echipele tech si sediul Roweb din Craiova si concentrandu-se constant pe dezvoltarea de business, Florin Obogeanu este un reper important atunci cand vorbim despre mentinerea unei relatii solide cu clientii actuali si atragerea de noi proiecte in portofoliul companiei.

Stefan NICOLAE | Head of Software Development – E-commerce
Stefan este liderul departamentului PHP din Pitesti si al echipei E-commerce. Stefan s-a alaturat companiei in 2006 si reprezinta Roweb la evenimente de business & E-commerce, coordonand programe precum stagiile de practica si internshipul.

Fiecare dintre colegii nostri a venit cu detalii interesante despre eveniment, atat din punct de vedere tech, cat si din punct de vedere business.

Si ne dam seama de fiecare data ca partea de Est a Europei ramane o zona de interes pentru cei care cauta parteneri in transformarea digitala, datorita atuurilor companiilor de software development.

 

Top insights de la MWC Barcelona

Barcelona a fost si este locul inovatiei. De la celebrul arhitect Antoni Gaudi care a ramas in istorie datorita creativitatii si stilului sau unic caruia ii datoram Parcul Güell, Sagrada Familia, Casa Mila, Casa Batlló (& more), la influenceri din domeniul Mobily & Connectivity, cercetatori si companii leaderi de piata sau start-up-uri care vin sa-si prezinte inventiile.

Iar anul acesta, accentul s-a pus pe partea de masini electrice, dispozitive medicale, roboti care sa simplifice activitatea umana, lansari de smartphones si echipamente smart.

Mai jos, o galerie foto care reuseste sa redea perfect atmosfera.

Evenimentul MWC a insemnat un adevarat ecosistem tech la care s-au conectat peste:

  • 88,500 participanti din 202 tari;
  • 2 400 de expozanti;
  • 1000 speakeri.

 

”Ca si in alti ani, am ales sa fim anul acesta in Barcelona deoarece MWC este unul dintre cele mai importante evenimente din lumea IT. Am venit aici pentru a ne prezenta, pentru a ne putea intalni cu potentiali clienti, dar si cu parteneri existenti. De asemenea, este o ocazie buna de a vedea tendintele din piata de IT, de Mobile, ce oportunitati mai pot aparea in viitor. Am avut intalniri interesante, cu oameni interesati sa dezvolte software mobile si speram ca rezultatele sa fie pe masura asteptarilor noastre”.

Gabriel Rosu
Managing Partner

Pe langa inovatiile in materie de tehnologie, care inspira si seteaza trendurile, la MWC Barcelona este intotdeauna interesanta diversitatea industriilor din care provin companiile participante. Acestea sunt direct proportionale cu verticalele noastre si anume: Taxe si Impozite, Entertainment, Capital Uman, Turism si Ospitalitate, Recrutare, Finance & Banking, Imobiliare si Transport.

De asemenea, la MWC isi gasesc locul business-uri de toate dimensiunile: companii mari ai caror reprezentanti isi impartasesc experienta (unele dintre ele avand speakeri la conferinte), companii middle care demonstreaza ca fac fata provocarilor si cauta sa se remarce, si, desigur, start-up-uri interesate de crestere si dezvoltare.

Astfel, pentru noi, un summit precum MWC reprezinta o oportunitate pentru a ne intalni cu potentiali sau actuali clienti.

Totodata, este ocazia perfecta de a fi printre primii care iau contact cu tehnologia viitorului.

 

Unde mai poti intalni echipa Roweb

Participarea la Barcelona nu este ultimul eveniment din acest an pentru echipa noastra.

Apetitul pentru tech, inovatie si dorinta de a ne alinia standardelor inalte din domeniu ne fac sa avem o agenda business destul de ocupata in acest an, mai ales in ceea ce priveste partea de meeting-uri internationale.

Insa, deocamdata, pe langa MWC Barcelona, ne-am anuntat prezenta la SWISS it Forum (Elvetia) si Gitex Global Dubai (Emiratele arabe Unite). Cu mai multe detalii despre acestea, urmeaza sa revenim curand in Social Media si pe blog.

De asemenea, luam in calcul si alte evenimente din tara, in special pe partea de E-commerce si orice eveniment care are la baza pasiunea noastra pentru programare.

Roweb la Tech Day

Exemple de proiecte


Spotlight

Magento / CSS3 / HTML5 / Ajax / Webservices


Mr Crispy

Magento / CSS3 / HTML5 / Ajax / Webservices